Yerli takograf ile ekonomiye 1 milyar euro katkı

Yerli takograf ile ekonomiye 1 milyar euro katkı

Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Çobanlı, zorunlu dijital takograf cihazının yurt içinde üretilmesiyle 1 milyar euro civarında kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçildiğini söyledi.

Yerli takograf ile ekonomiye 1 milyar euro katkı

Yolcu ve yük taşımacılığı yapan  araçlarda kullanımı zorunlu dijital  takograf cihazının yurt içinde üretilmesiyle bir milyar euro civarında kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçilebileceği ifade ediliyor.

Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Mustafa Çobanlı, terli dijital takograf cihazı için ilk olarak Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ın Pars Ar-Ge Bilgi Teknolojileri firmasınca Ar-Ge ve ürünleştirme çalışmaları yapıldığını belirtti.

Daha sonra da Türkiye’nin dijital takograf üreten beşinci ülke olduğunu bildirdi.

Yüzde 20 daha uygun fiyat

Çobanlı, dijital takografın milli imkanlarla üretilmesiyle ileri teknoloji ürünler envanterine bir yenisinin eklendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

”Üstün güvenlik tedbirleri ve işlevsel gereksinimleri ile ileri teknoloji elektronik cihaz olan dijital takografın ülkemizde üretilmesiyle, Türkiye’de üretilen ileri teknoloji ürünlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Şimdiye kadar yurt dışından temin edilmek zorunda kalınan, yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanımı zorunlu dijital takografın yurt içinde üretilmesiyle 1 milyar euro civarında kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçilmiş oldu.”

Çobanlı, ayrıca yerli takograf cihazının, ithal ürünlere oranla ortalama yüzde 20 daha uygun elde edilebildiğini, yük ve yolcu taşımacılığı yapan firmalara da ekonomik açıdan kazanç sağladığını sözlerine ekledi.

Alıntıdır. “http://www.milliyet.com.tr/yerli-takograf-ile-ekonomiye-1-ekonomi-2491446/” 
Derlenmiştir.